Google AdWords (Google Ads)

google-ads

Google AdWords Reklamları (Google Ads) Hizmeti

SEM, arama motoru pazarlaması anlamına gelmekte. Dünya genelinde bu kavram Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi bilindik arama motorları üzerinde kurgulansa da Türkiye'de sadece Google reklamları olarak algılanıyor. Bu algının ortaya çıkışının en önemli unsuru Türkiye'de Google'ın %96'lık bir kullanıma sahip olması.

Google AdWords (yeni ismi ile Google Ads), Google'ın ziyaretçiler ile reklam verenleri buluşturduğu reklam modeli. Google'da herhangi bir konuda arama yaptığınızda, sonuç sayfasının en üstünde, en altında ve sağ tarafında gördüğünüz reklamlar Google reklamları yani AdWords olarak adlandırılır. Ancak Google reklamları sadece bununla sınırlı değil. Bu modele "search reklamları" ya da "arama ağı reklamları" adı veriliyor.

Google Adwords (Google Ads) Reklamları Hizmeti Neden Gerekli?

Google üzerinden ürün ya da hizmetinizi daha geniş kitlelere tanıtmak ve satış yapmak isteyebilirsiniz. Bunun bir çok yolu var. Örneğin seo (arama motoru optimizasyonu) ile sitenizi üst sıralara taşıyabilir ve daha fazla ziyaretçiye erişebilirsiniz. Ancak seo uzun soluklu bir süreç gerektirir. Aylarca yapılacak çalışmalar sonrasında Google'da üst sıralarda yer alabilirsiniz. Peki o kadar vaktiniz yoksa? Ya da hemen satış yapmaya başlamak istiyorsanız?

Google AdWords reklam stratejilerinizi oluşturduktan hemen sonra ürünleriniz ya da hizmetleriniz ile ilgili reklamları arama motorları ve anlaşmalı olduğu sitelerde göstermeye başlar. Bu sayede hemen satış yapmaya veya hizmetleriniz ile ilgili insanları bilgilendirmeye başlayabilirsiniz.

Ücretsiz SEM analizi için bir tık uzağınızdayız!

Google Adwords Reklamları

Seo, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasından meydana gelen bir dijital kavram. Seo'nun tarihi Google'ın etkin kullanılmaya başladığı tarihe dayanmakta. Google aramalarında üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri dijital pazarlamanın en etkin enstrümanlarından biri olan Seo çalışmalarına önem veriyorlar. Peki nasıl oluyor?

Google arama kriterlerini sürekli olarak geliştiriyor. Bu gelişimin tek nedeni kullanıcılara yaptıkları aramalar ile ilgili alakalı, detaylı ve gerçek bilgiyi sunabilmek. Bu gelişimin etkileri seo çalışmalarına da yansıyor. Seo profesyonelleri bu algoritma değişimlerine karşı stratejilerini sürekli geliştiriyor arama motorları ile paralel olarak kullanıcı deneyimi odaklı siteler inşa ediyorlar. Bu durum arama motoru optimizasyonunun süreklilik gerektiren bir kavram olmasını sağlıyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) NE DEĞİLDİR?

Seo çalışmaları profesyonellerden tarafından, yoğun stratejiler, sürekli analizler dahilinde yapıldığında mükemmel sonuçlar elde edebileceğiniz bir pazarlama enstrümanıdır. Amatörler tarafından yapılan seo çalışmaları ise sitenizi belki de yıllarca geriye götürecek türden zarar verebilir. Peki Seo ne değildir?

 1. Seo sadece backlink kazanmak değildir: Seo çalışmaları bir çok kişi tarafından backlink esasına dayalı olarak yapılmakta. Ancak çağ dışı bu çalışmalar siteye büyük zararlar vermekte. Dış bağlantılar tabi ki önemlidir ancak teknik seo kuralları, içerikler gibi asıl önemli konular dikkate alınmadığında oldukça kötü sonuçlar doğabilir.
 2. Seo analiz yapmadan sonuç vermez: Profesyonel seo çalışmaları yapılırken rakip, sektör ve site analizinin yapılması gerekmekte. Çalışmaya başladıktan sonra da analizlerin günlük periyotlarla yapılması gerekmekte. Analiz yapılmayan ve analiz sonrası optimize edimeyen sitelerin başarılı olması söz konusu değildir.
 3. Her sektör için aynı çalışma yapılmaz: Profesyonel Seo uzmanları her sektör için aynı çalışmayı yürütmez. Çünkü her sitenin, her sektörün ihtiyacı birbirinden farklı.
 4. Ucuz seo, seo değildir: Seo çalışmaları oldukça maliyetli. Sadece analiz araçlarının aylık lisans bedelleri dahi 1000'lerce doları buluyor. Siteniz için danışmanlık verecek bir profesyonel, kaliteli dış bağlantılar gibi onlarca farklı kalem işin içine girdiğinde ucuz seo çaışmalarından kaliteli sonuçlar beklemek imkansız hale geliyor.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılıyor?

Her markanın ihtiyaçları, sektörü, hedef kitlesi ve seo çalışmaları sonrasında elde etmek istedikleri unsurlar farklı. Bu durum arama motoru optimizasyonu çalışmalarını da her marka için farklı bir hale getiriyor. Dm Medya olarak seo çalışmalarını yönetirken aşağıdaki adımları izliyoruz!

 1. Sektör analizi: İlk olarak yer aldığınız pazarı araştırıyoruz. Bu araştırma yol haritamızın büyük bir bölümünü oluşturuyor.
 2. Bütçelendirme: Sitenizin ortak hedeflerimize ulaşması için gerekli maliyeti hesaplayarak size teklifimizi sunuyoruz.
 3. Rakip Analizi: Çalışma onayının ardından rakiplerinizi araştırarak çalışmaya başlıyoruz. Rakip sitelerin kod yapısından içeriklerine, dış bağlantı sayılarından kalite puanlarına kadar her şeyi analiz ediyoruz.
 4. Site Analizi: Web sitenizi premium seo araçları yardımıyla ve manuel olarak analiz ediyor, tüm eksikleri ortaya çıkarıyoruz. IT ekibi ile iletişime geçerek sitenizdeki tüm hataları ortadan kaldırıyor, arama motorları kriterlerine en uygun hale getiriyoruz.
 5. İçerikler: Sektörünüz ile ilgili en faydalı ve en çok ziyaretçi kazanabileceğiniz içerikleri oluşturuyoruz. Belirlediğimiz takvim doğrultusunda siteniz tüm içerikleri giriyoruz.
 6. Dış Bağlantıları (Backlink): Site gerek kod yapısı, gerek kullanıcı deneyimi, gerekse içerikler bakımından otoriter hale geldi. Sıra site için en uygun backlink (bağlantı) stratejisini oluşturmak ve çalışmalara başlamak.
 7. Görünürlük Analizleri: Sitenizin arama motorlarında ne kadar görünür olduğu, kaç sayfanın Google dizinine eklendiği (index sayısı), kaç kelimede sıralamada yer aldığı ile ilgili analizler yapılır.
 8. Dönüşüm Optimizasyonu: Siteye gelen ziyaretçilerin potansiyel müşteriye dönüşmesi gerekli çalışmaların yapılması.
 9. Raporlama: Yaptığımız tüm çalışmaları aylık olarak markalara raporluyoruz.
seo-optimizasyon

SEO Çalışmalarının Avantajları

 1. Daha Fazla Ziyaretçi: Doğru kurgulanan seo çalışmaları sonrasında sıralamaya giren siteler, ilk sayfada yer aldıkları için daha fazla ziyaretçiye sahip olurlar.
 2. Daha Az Maliyet: Seo çalışmaları diğer tüm dijital pazarlama kanallarına göre daha az maliyet gerektirmektedir.
 3. Kalıcılık Sağlar: Seo çalışmaları sonrasında sıralamada yer alan web siteleri, (sürekli çalışmalara devam edildiğinde) kalıcılıklarını korurlar ve ek reklam bütçelerine ihtiyaç duymazlar.
 4. Güvenilir: Yapılan araştırmalar ve ziyaretçi davranışlarının incelenmesi sonucunda ziyaretçilerin organik yollarda sıralamada olan web sitelerine, reklam alanlarında yer alan web sitelerinden daha fazla güvendiği ortaya çıkmıştır.

SEO Çalışmaları Dezavantajları

 1. Yanlış Kurgular, Spam Çalışmalar: Seo uzun yıllar boyunca edinilen deneyim gerektirmektedir. Yanlış yapılan kurgular ve çalışmalar sonrasında web sitesi Google taraflı büyük cezalar alabilir.
 2. Sürekliliği Olmayan Çalışmalar: Bir çok kişi web sitesi sıralamada yer aldıktan sonra çalışmaları durdurmakta. Oysa bu çok büyük bir yanlış. Takım bir sezon şampiyon oldu diye takıma transfer yapmamanız ne kadar doğruysa bu yöntem de o kadar doğrudur. Seo çalışmaları süreklilik gerektirir. Çünkü rakipler durmadan çalışmaya devam eder.