Seo çalışmalarının, dijital pazarlamanın en önemli enstürmanlarından biri olduğundan daha önceki yazılarımızda (bkz.seo (arama motoru optimizasyonu) hizmeti ) bahsetmiştik. Kurumsal seo çalışmalarını, diğer seo çalışması türlerinden ayıran bir çok neden bulunuyor. Bu içerikte kurumsal seo hizmeti ile ilgili tüm detayları paylaşacağız.

Kurumsal Seo Nedir?

Kurumsal seo çalışmaları, e-ticaret ya da blog sitelerinden farklı olarak markalaşma, ürün satışından ziyade ürünü daha fazla kişiye tanıtmak ve markanın verdiği hizmetlerden hedef kitlesini haberdar etmek amacıyla yapılmakta. Bu nedenle kurumsal sitelere optimizasyon çalışmaları yapılırken, e-ticaret ya da blog sitelerinden çok daha farklı stratejiler üreterek ilerlenmesi gerekiyor.

Ürün ya da verilen hizmeti tanıtmak, arama motorlarında kendi sektöründe marka haline gelmek ya da marka bilinirliğini artırarak otoriter bir yapıya bürünmek için yapılan çalışmalara kurumsal seo çalışmaları adı verilmektedir.

Markalar Neden Kurumsal Seo Hizmetine İhtiyaç Duyuyor?

Dijital pazarlama artık tüm markalar tarafından zorunlu bir satış ve reklam kanalı olarak görülüyor. Çünkü dijital pazarlama enstrümanları, geleneksel reklam modellerinden çok daha düşük maliyetli, ölçülebilir ve daha net sonuçlar veriyor. Marka bilinirliğini arttırmak, ürünlerini ya da hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak isteyen markalar Türkiye’nin en çok kullanılan arama motoru Google’da üst sıralarda yer almak için kıyasıya bir rekabet halindeler.

Google arama motoru’nun çalışma mantığı herkesin bildiği üzere arama çubuğunda yazacağınız kelime ile ilgili en doğru sonuçları kullanıcıya sunmak esasına dayanıyor. Dolayısıyla kurumsal firmalar yaptıkları işi en doğru, ayrıntılı ve kreatif şekilde kullanıcılarıyla buluşturma yoluna gidiyor yani yaptıkları iş ile ilgili içerikler üretiyorlar. Ancak içerik üretmek üst sıralarda yer almak için asla yeterli değil!

kurumsal seo nasıl yapılır

Kurumsal Seo Çalışmaları Nasıl Yapılıyor?

E-ticaret siteleri için oluşturulacak seo çalışma mantığı oldukça basit. Satılacak ürün kategorisi ve ürün sayfalarında üst sıralarda çıkmak, satış yapmak için doğru zemini hazırlamak için yeterli. Blog içerikli sitelerde de durum farklı değil. İçerikleriniz üst sıralarda yer aldığında ziyaretçiyi sitenize çekmeye başlarsınız. Ancak kurumsal seo çalışmaları diğer tüm sitelerden bazı noktalarda ayrışmakta.

Kurumsal firmalar için verdiğiniz hizmet ya da tanıtacağınız ürün ile ilgili kelimelerde üst sıralarda yer almanız yeterli değil. Aynı zamanda rakipleriniz ile kıyaslandığında marka bilinirliğinizin de artması gerekmekte. Şu an bu içeriği okuduğunuz için bu sektörden bir örnek ile konuyu anlatalım. Örneğin dijital pazarlama ajansınız var. Google’da ilgili kelimelerde üst sıralarda yer alıyorsunuz. Peki bu bir markanın sizi tercih etmesi için yeterli mi? Asla! Aynı zamanda sizin kurumsal pr çalışmalarınızında kusursuz olması gerekiyor. İnsanlar seo aramalarında ilk sırada yer alan dm medya’yı buluyorlar. Fakat sonrasında dm medya ile ilgili de araştırma yapıyorlar. Yani Google’a direkt olarak marka ismini yazaraka arama yapıyorlar. Markanız ile ilgili olumlu yorumlar markayı potansiyel müşteriniz haline getirirken, olumsuz yorumlar ise markayı sizden bir adım uzaklaştırıyor.

Sonuç olarak eğer kurumsal seo hizmeti alıyorsanız burada standart arama motoru optimizasyon kriterleri dışında aynı zamanda pr çalışmalarına da yönelmeniz gerekiyor.

Kurumsal Seo Hizmeti Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

Kurumsal seo çalışmalarının sağladığı faydalar:

  1. Marka bilinirliğiniz artar
  2. Markanız arama motorlarında otoriter hale gelir.
  3. Markanız rakiplerinize göre daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilir.
  4. Kurumsal pr çalışmaları ile entegre yapılan seo çalışmaları sonrasında potansiyel müşteri sayınızda artış olur.
  5. Geleneksel reklam / pazarlama kanallarına göre çok daha düşük maliyetlidir.