Seo

seo-hizmet-sayfasi-banner

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti

Dm Medya olarak, 2009 yılından beri Seo konusunda onlarca farklı firma ile çözüm ortaklığı yaptık. Klasik ve alışılagelen çalışmalardan ziyade; yenilikçi, stratejik ve performans odaklı seo çalışmaları ile günümüzde de portföyümüze yeni markalar katarak çalışmalarımıza tam gaz devam ediyoruz. Arama motoru optimizasyonunun sürekliliğine inanıyor, stratejimizi bu doğrultuda oluşturuyoruz.

Bugüne kadar Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden, holdinglere ait kurumsal web sitelerine kadar bir çok farklı sektörde Seo hizmeti sunan Dm medya, şeffaf, analitik ve dönüşüm oranı grafiği sürekli artan çalışmalar yapmaya devam ediyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmeti Neden Gerekli?

Her web sitesinin (e-ticaret, kurumsal, blog vs.) varoluşunda tek bir amaç var. E-ticaret siteleri için daha fazla ürün satmak, gayrimenkul siteleri için daha fazla form toplamak, blog siteleri için daha fazla ziyaretçiye içeriklerini sunmak kurumsal siteler içinse ürün ya da hizmetlerini daha fazla kişiye tanıtmak bu amacın göstergesi. Türkiye'de arama motoru kullanım oranlarında Google %96'lık bir paya sahip. Peki bu durum seo ile nasıl ilişkilendiriliyor?

Bireysel bir kullanıcı olarak kendinizden yola çıkın ve herhangi bir konuda bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Google'a girer, ilgili aramayı yapar ve karşınıza çıkan ilk siteye tıklayarak araştırma yapmaya başlarsınız. Aldığınız bilgi yeterliyse orada kalır, yeterli değilse sırasıyla tüm siteleri ziyaret edersiniz. İşte Seo'nun amacı da budur. Google'da bir ihtiyacı karşılamak için ziyaretçilerin karşısına çıkan ilk site olmak. Seo kullanımının avantajları sadece bununla kısıtlı değil. Herhangi bir dijital mecrada reklam vermeye başladığınızda bütçeniz bitene kadar devam edersiniz. Ancak bütçeniz bittiği anda bir anda telefonlar susar, satışlar durur. Seo'da ise durum farklıdır. Kalıcı çalışmalar yapıldığında sürekli olarak organik yollardan ziyaretçilere kavuşursunuz.

Seo konusunda neler yaptığımızı bilmek ister misiniz?

Ücretsiz SEO analizi için bir tık uzağınızdayız!

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) NEDİR?

Seo, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasından meydana gelen bir dijital kavram. Seo'nun tarihi Google'ın etkin kullanılmaya başladığı tarihe dayanmakta. Google aramalarında üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri dijital pazarlamanın en etkin enstrümanlarından biri olan Seo çalışmalarına önem veriyorlar. Peki nasıl oluyor?

Google arama kriterlerini sürekli olarak geliştiriyor. Bu gelişimin tek nedeni kullanıcılara yaptıkları aramalar ile ilgili alakalı, detaylı ve gerçek bilgiyi sunabilmek. Bu gelişimin etkileri seo çalışmalarına da yansıyor. Seo profesyonelleri bu algoritma değişimlerine karşı stratejilerini sürekli geliştiriyor arama motorları ile paralel olarak kullanıcı deneyimi odaklı siteler inşa ediyorlar. Bu durum arama motoru optimizasyonunun süreklilik gerektiren bir kavram olmasını sağlıyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) NE DEĞİLDİR?

Seo çalışmaları profesyonellerden tarafından, yoğun stratejiler, sürekli analizler dahilinde yapıldığında mükemmel sonuçlar elde edebileceğiniz bir pazarlama enstrümanıdır. Amatörler tarafından yapılan seo çalışmaları ise sitenizi belki de yıllarca geriye götürecek türden zarar verebilir. Peki Seo ne değildir?

 1. Seo sadece backlink kazanmak değildir: Seo çalışmaları bir çok kişi tarafından backlink esasına dayalı olarak yapılmakta. Ancak çağ dışı bu çalışmalar siteye büyük zararlar vermekte. Dış bağlantılar tabi ki önemlidir ancak teknik seo kuralları, içerikler gibi asıl önemli konular dikkate alınmadığında oldukça kötü sonuçlar doğabilir.
 2. Seo analiz yapmadan sonuç vermez: Profesyonel seo çalışmaları yapılırken rakip, sektör ve site analizinin yapılması gerekmekte. Çalışmaya başladıktan sonra da analizlerin günlük periyotlarla yapılması gerekmekte. Analiz yapılmayan ve analiz sonrası optimize edimeyen sitelerin başarılı olması söz konusu değildir.
 3. Her sektör için aynı çalışma yapılmaz: Profesyonel Seo uzmanları her sektör için aynı çalışmayı yürütmez. Çünkü her sitenin, her sektörün ihtiyacı birbirinden farklı.
 4. Ucuz seo, seo değildir: Seo çalışmaları oldukça maliyetli. Sadece analiz araçlarının aylık lisans bedelleri dahi 1000'lerce doları buluyor. Siteniz için danışmanlık verecek bir profesyonel, kaliteli dış bağlantılar gibi onlarca farklı kalem işin içine girdiğinde ucuz seo çaışmalarından kaliteli sonuçlar beklemek imkansız hale geliyor.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılıyor?

Her markanın ihtiyaçları, sektörü, hedef kitlesi ve seo çalışmaları sonrasında elde etmek istedikleri unsurlar farklı. Bu durum arama motoru optimizasyonu çalışmalarını da her marka için farklı bir hale getiriyor. Dm Medya olarak seo çalışmalarını yönetirken aşağıdaki adımları izliyoruz!

 1. Sektör analizi: İlk olarak yer aldığınız pazarı araştırıyoruz. Bu araştırma yol haritamızın büyük bir bölümünü oluşturuyor.
 2. Bütçelendirme: Sitenizin ortak hedeflerimize ulaşması için gerekli maliyeti hesaplayarak size teklifimizi sunuyoruz.
 3. Rakip Analizi: Çalışma onayının ardından rakiplerinizi araştırarak çalışmaya başlıyoruz. Rakip sitelerin kod yapısından içeriklerine, dış bağlantı sayılarından kalite puanlarına kadar her şeyi analiz ediyoruz.
 4. Site Analizi: Web sitenizi premium seo araçları yardımıyla ve manuel olarak analiz ediyor, tüm eksikleri ortaya çıkarıyoruz. IT ekibi ile iletişime geçerek sitenizdeki tüm hataları ortadan kaldırıyor, arama motorları kriterlerine en uygun hale getiriyoruz.
 5. İçerikler: Sektörünüz ile ilgili en faydalı ve en çok ziyaretçi kazanabileceğiniz içerikleri oluşturuyoruz. Belirlediğimiz takvim doğrultusunda siteniz tüm içerikleri giriyoruz.
 6. Dış Bağlantıları (Backlink): Site gerek kod yapısı, gerek kullanıcı deneyimi, gerekse içerikler bakımından otoriter hale geldi. Sıra site için en uygun backlink (bağlantı) stratejisini oluşturmak ve çalışmalara başlamak.
 7. Görünürlük Analizleri: Sitenizin arama motorlarında ne kadar görünür olduğu, kaç sayfanın Google dizinine eklendiği (index sayısı), kaç kelimede sıralamada yer aldığı ile ilgili analizler yapılır.
 8. Dönüşüm Optimizasyonu: Siteye gelen ziyaretçilerin potansiyel müşteriye dönüşmesi gerekli çalışmaların yapılması.
 9. Raporlama: Yaptığımız tüm çalışmaları aylık olarak markalara raporluyoruz.
seo-optimizasyon

SEO Çalışmalarının Avantajları

 1. Daha Fazla Ziyaretçi: Doğru kurgulanan seo çalışmaları sonrasında sıralamaya giren siteler, ilk sayfada yer aldıkları için daha fazla ziyaretçiye sahip olurlar.
 2. Daha Az Maliyet: Seo çalışmaları diğer tüm dijital pazarlama kanallarına göre daha az maliyet gerektirmektedir.
 3. Kalıcılık Sağlar: Seo çalışmaları sonrasında sıralamada yer alan web siteleri, (sürekli çalışmalara devam edildiğinde) kalıcılıklarını korurlar ve ek reklam bütçelerine ihtiyaç duymazlar.
 4. Güvenilir: Yapılan araştırmalar ve ziyaretçi davranışlarının incelenmesi sonucunda ziyaretçilerin organik yollarda sıralamada olan web sitelerine, reklam alanlarında yer alan web sitelerinden daha fazla güvendiği ortaya çıkmıştır.

SEO Çalışmaları Dezavantajları

 1. Yanlış Kurgular, Spam Çalışmalar: Seo uzun yıllar boyunca edinilen deneyim gerektirmektedir. Yanlış yapılan kurgular ve çalışmalar sonrasında web sitesi Google taraflı büyük cezalar alabilir.
 2. Sürekliliği Olmayan Çalışmalar: Bir çok kişi web sitesi sıralamada yer aldıktan sonra çalışmaları durdurmakta. Oysa bu çok büyük bir yanlış. Takım bir sezon şampiyon oldu diye takıma transfer yapmamanız ne kadar doğruysa bu yöntem de o kadar doğrudur. Seo çalışmaları süreklilik gerektirir. Çünkü rakipler durmadan çalışmaya devam eder.