Dijital pazarlama her geçen gün önemini artırıyor. X kuşağının sahip olduğu sadakat duygusu yerini hızlı tüketime bırakıyor. Neredeyse tüm kurumsal firmalar şirketlerini dijital ortamlara da taşıyor. Dijital mecralarda ürün ya da hizmet satmak daha düşük maliyetli ve daha hızlı gerçekleştiği için dijital pazarlama şirketlerin olmazsa olmazı haline geliyor. Dijital pazarlama bir çok farklı kanaldan yapılıyor. Sem, smm, dijital medya satın alma gibi bir çok kavram dijitalin bir parçası. Ancak belki de en önemlisi Seo. (Seo ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.dmmedya.com/seo bağlantısına tıklayabilirsiniz.) Peki Seo neden bu kadar önemli? Ne iş Yarıyor? Web siteleri neden seo hizmeti almak zorunda? Gelin tüm bu soruların yanıtlarını teker teker inceleyelim!

seo neden önemli

Seo Neden Önemli?

Türkiye için konuşmak gerekirse, arama motoru kullanımlarına bakıldığında Türkiye’de %96’lık Google kullanılmakta. Bu durum; insanların çok büyük oranda arama yaptıkları her şey için Google’ı kullandığını gösteriyor. Google’dan daha fazla ürün satmak, hizmet vermek ya da içeriklerinizi daha fazla ziyaretçiye ulaştırmak için üst sıralarda  yer almanız gerekiyor. Kendinizden yola çıkarsanız aklınıza takılan herhangi bir şey için Google’da arama yaparsınız ve karşınıza ilk çıkan siteyi tıklarsınız. Seo çalışmaları da tam bu noktada devreye giriyor.

Sitenizin Google’da üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalara seo adı verilir.

Doğru ve stratejik seo çalışmalarıyla üst sıralarda yer alan web siteleri sürekli olarak organik taraflı ziyaretçi kazanmaya devam ederler.

Seo Ne İşe yarıyor?

Doğru kurgulanmış bir çalışma sonrasında Google’da üst sıralarda yer alan web siteleri daha fazla ziyaretçiye sahip oluyor. İlgi alanlarına gören ziyaretçiler eğer sitede aradıkları şeyi gerçekten bulurlarsa buranın sadık ziyaretçi kitlesini oluşturuyorlar. Kurumsal , e-ticaret ya da blog siteniz olabilir. Daha fazla ziyaretçi sizin reklam gelirlerinizin ve satışlarınızın artmasına ya da hizmet ya da ürününüzü daha büyük kitlelere tanıtmanızı sağlıyor. Yani Seo demek daha fazla kazanç demek!

Web Siteleri Neden Seo Çalışması Yaptırmak Zorunda?

Web siteleri ziyaretçi gözüyle bakıldığında belki de 1 dakika geçirdikten sonra tekrar geri dönüş alamıyor. Ancak web sitelerinin arkasında da ciddi maliyetler söz konusu. Yazılım & tasarım, içerikler, sunucu maliyetleri gibi bir çok kalem bulunmakta. Tüm bu masraflar site yöneticileri tarafından karşılanırken siteye hiç kimsenin girmemesi büyük bir hayal kırıklığı oluyor. Dolayısıyla web sitenizin olması asla yeterli değil. Aynı zamanda sitenizin kullanıcılar tarafından arama motorlarına görünür olması gerekmekte ki yaptılan masrafların bir karşılığı olsun.

Seo çalışmaları diğer dijital pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyet gerektiren ve stratejik çalışmalar sonrasında kalıcılık sağlayan bir yöntem. Dolayısıyla seo çalışmaları ile üst sıralarda yer aldıktan sonra reklam bütçesini düşünmeden ziyaretçi kazanmaya devam edersiniz. Bu nedenle seo çalışmaları en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm web siteleri için gerekli bir kavramdır.